Athens League 6X6: Μπήκαν στο κυνήγι οι… Κυνηγοί!

Η 8η αγωνιστική των Golden &  Silver League, του κορυφαίου πρωταθλήματος των Αθηνών για το Μίνι-Ποδόσφαιρο, Athens League 6X6, το οποίο διεξάγεται υπό την αιγίδα του Gipedaki.gr στο Kifisia Soccer Club: συνεχίστηκε χθες με 3 αναμετρήσεις, και ανέδειξε μεγάλη νικήτρια την ομάδα των Κυνηγών, που στη μοναδική αναμέτρηση της πρώτης τη τάξει κατηγορίας σάρωσε τη Vodka Juniors με 6-0, και πλέον βλέπει 5άδα!

Πραγματοποιώντας το πιο μεστό παιχνίδι της και «επενδύοντας» στο καλό πρώτο της ημίχρονο, η ομάδα των Κυνηγών πήρε σκορ νίκης από τα πρώτο 25 λεπτά, αφού το ημίχρονο την βρήκε προηγούμενη με 4-0, χάρη στα γκολ του Σφακιανάκη Αγγελού (2), Σφακιανάκη Κώστα και Παμπόρη, με τη Vodka να αντιμετωπίζει ιδιαίτερο πρόβλημα στην αναπτυξη ελέω απουσιάς και του αρχηγού της, Αλεξ Νταλιάνη.

Στην επανάληψη, οι «πότες» ήταν αυτοί που άγγιξαν περισσότερες φορές το γκολ, αλλά το άστρο τους χθες δεν ήταν αναμένο,κι αυτό γιατί Βίτσος και Μαρίνος έχασαν γκολ ακόμα και σε… κενή εστία! Αντ’ αυτού οι Κυνηγοί κατάφεραν να νικήσουν ακόμα 2 φορές των αναπληρωματικό τερματοφύλακα Μποίτση (που κατέγραψε σωρεία επεμβάσεων) με τους Μπρούσαλη και Σωτηριάδη να βάζουν το κερασάκι στην τούρτα και να στέλνουν τους Κυνηγούς στους 10 βαθμούς, το +4 από την 7η Vodka, και φυσικά από το -3 από την την 5η Blender Βρέμης!

Αναφορικά με τα παιχνίδια της Silver League, μεταξύ Blue Devils – Dragoes F.C. και Black Hawks – Real Betas ολοκληρώθηκαν αμφότερα ισόπαλα με σκορ… 4-4, εξυπηρετώντας έτσι Montanie και Juvetsus που έκαναν σημαντικά βήματα προς τα πάνω.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι, οι «μπλε διάβολοι» ήταν πληρέστεροι από τους Dragoes F.C. και στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού ήταν μπροστά στο σκορ, παρόλα αυτά όμως, η καρδιά του αήττητου μίλησε, με αποτέλεσμα οι «Δράκοι» να καταφέρουν να αποσπάσουν το βαθμό που τους κρατάει στο +3 από τη δεύτερη Μοntanie.

Σε ένα ματς όλο ανατροπές το σκορ άνοιξε για τους «μπλε» ο Παναγιωτόπουλος, για να απαντήσουν οι «Δράκοι» με τους Κυριακόπουλο και Κολοκυθά για το 1-2 που όμως δεν διήρκησε πολύ, αφού ξανα ο στράικερ των Blue Devils σκόραρε δις για να γράψει 3-2 πριν την ανάπαυλά.

Στην επανάληψη ο Λάμα ισοφάρισε ξανά, όπως και ο Παπαυαγγελίου 7 λεπτά πριν από το φινάλε το γκολ του Γεωργίου ( που επέστρεψε από 3μηνη απουσία λόγω τραυματισμού), για να ολοκληρωθεί το ματς ισόπαλο.

Το ίδιο συνεβή και στο άλλο παιχνίδι, μόνο που εκεί τα «Γεράκια» κρατούσαν περισσότερο την τύχη στα χέρια τους, όταν προηγήθηκαν με 3-0 (2 γκολ Δερμάτης κι ένα ο Βολάνης) πριν από το πρώτο 15λεπτό, κι όλα έδειχναν να είναι υπο έλεγχο.

Τελικά η κουρασμένη Real Betas (είχε εξ αναβολής ματς τη Δευτέρα), κατάφερε να μειώσει με κεφαλιά του Μεγαλοοικονόμου και κοντινό πλασέ του Λαμπουρίδη για να μπει για τα καλά στο ματς, πριν καν συμπληρωθούν τα πρώτα 25′.

Τα «Γεράκια» ήταν αυτά που έκαναν το 4-2 με τον Σαρδέλη στο 34′, αλλά απο κει και πέρα κατάφεραν να… αυτοκτονήσουν δις, αρχικά με τα γκολ των Καλπογιάννη και Φλούδα 5 λεπτά πριν από το φινάλε, και εν συνεχεία στην τελευταία φάση, όταν ο Δερμάτης σημάδεψε πάνω στον τερματοφύλακα της Betas, Λαμπουρίδη που έκανε έξοδο κοντά στη σέντρα!

Έτσι, η Betas θα ανέβει στην 6η θέση και τους 10 βαθμούς, ενώ τα «Γεράκια» θα παραμείνουν ουραγοί με 4…