Golden League 6×6: Come back για ΑΦΡΟ και «μπομπέρ»!

Η πρεμιέρα της Golden & Silver League του κορυφαίου πρωταθλήματος των Αθηνών για το Μίνι-Ποδόσφαιρο, Athens League 6X6, το οποίο διεξάγεται υπό την αιγίδα του Gipedaki.gr στο Kifisia Soccer Club, συνεχίστηκε και χθες: με τον ΑΦΡΟ F.C. να επικρατεί στις λεπτομέρειες ενός άκρως «εγεκφαλικού» παιχνιδιού επι των Anonymous F.C. με 5-3 για τη μεγάλη κατηγορία, την ώρα που στη δευτερή τη τάξει κατηγορία, Dragoes F.C. και Montanie μοιράστηκαν γκολ, βαθμούς και εντυπώσεις σε έναν αγώνα που ολοκληρώθηκε με 4-4!

Τα πολλά νέα πρόσωπα, η άμυνα γρανίτης, καθώς επίσης και η μεγάλη επιστροφή του «μπομπέρ» του ΑΦΡΟΥ, Στέλιου Τατασόπουλου, συντελεσάν γι αυτή τη νίκη χρυσάφι της πρεμιέρας επι των Anonymous F.C. που έπεσαν θύμα της αγωνιστικής αποχής!

Το πρώτο ημίχρονο θυμησέ έντονα το Μαγκουφάνα – Μαρούσια, με τους «Ανώνυμους» να έχουν την πλειοψηφία των ευκαιριών,  μέχρι την είσοδο του Τατασοπουλου στο 15′, με τον ηγέτη του ΑΦΡΟΥ, όχι μόνο να κανεί αισθητή την παρουσία του για 10 λεπτά, αλλά να αφήνει και το στίγμα του στο 21ο λεπτό όπου και άνοιξε το σκορ!

Στην επαναληψή, το παιχνίδι «ζωήρεψε» άξαφνα στο πρώτο 5λεπτό, με τις «παραλλαγές» να κάνουν το 3-0 με τους Συγιάννη και Καραβάνα μέσα σε 1 λεπτό, ωστόσο αμέσως μετά ο σπουδαίος Νίκος Γαβρίδης, κατάφερε να απαντήσει με 2 γκολ μέσα σε 2 λεπτά και να κάνει εκ νέου γκράν γκινιόν το παιχνίδι.

Το σκορ κόλλησε για ώρα στο γκολ, μέχρι που ο Τατασόπουλος έγειρε ξανά την πλάστιγγα υπερ του ΑΦΡΟΥ με ένα τέλειο διαγώνιο πλασέ στο 42ο λεπτό και πάνω που άπαντες θεώρησαν τελειωμένο το ματς, για ακόμα μια φορά ο Γαβρίδης έκανε μια μαγική ενέργεια, κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος γράφοντας το 4-3 με προσωπικό χατ-τρικ.

Μοιραία, οι Anonymous ρίσκαραν στο φινάλε και δυστυχώς γι αυτούς αντί να καταφέρουν να φτάσουν την ισοφάριση και να πάρουν το βαθμό, δέχθηκαν γκολ στην αντεπίθεση από τον Γιαννίκο, που τους έδωσε τη χαριστική βολή, 2 λετπά πριν από το φινάλε, και «κλείδωσε» το τρίποντο για τις παραλλαγές!

Εξαιρετικός ο αναπληρωματικός γκολκίπερ του ΑΦΡΟΥ, Αντώνης Ζύμπερης που αναδείχθηκε MVP και αντικατέστησε επάξια τον Καβαλλάρη, σε τρομερή κατάσταση οι 2 πρώτοι σκορερ και ηγέτες των 2 ομάδων Τατασοπουλος και Γαβρίδης, με τον πρώτο να κερδίζει την άτυπη μονομαχία των «all star»…

Αμέσως μετά, στο ντέρμπι της Silver League, μεταξύ Dragoes F.C. και Montanie, κανείς δε χαμογέλασε οριστικά, αφού αυτή η ισοπαλία κράτησε αμφότερες μακριά από την κορυφή στον 1 βαθμό.

Η Montanie παρουσιάστηκε πολύ πιο σοβαρή συγκριτικά με το παιχνίδι των 2 ομάδων στην Α’ φάση (είχε ηττηθεί με 7-3), και κατάφερε από νωρίς να δηιουργήσει τις ιδανικές συνθήκες για το πρώτο της τρίποντο, όταν προηγήθηκε με 2-0 από το ξεκίνημα, και με 4-1 λίγο πριν την ολοκλήρωση του Α’ ημιχρόνου, έχοντας για μεγάλους πρωταγωνιστές τους Παπαγιάννη (2 γκολ), και Στάμου που πέτυχε γκολ με κεφαλία.

Παρόλα αυτά οι «δράκοι» με αντεπίθεση διαρκείας και έναν εξαιρετικό Λάμα, που στο φινάλε αναδείχθηκε MVP κατάφεραν να μειώσουν σταδιακά, να περιορίσουν τα αμυντικά λάθη, και χάρη σε γκολ των Κυριακίδη και Κυριακόπουλου να ισοφαρίσουν και να γλιτώσουν το βαθμό!

Για τους «Βουνίσιους» ακολουθεί ματς με τη Χαβαλένθια την ερχόμενη Παρασκευή, ενώ οι «Δράκοι» θα αντιμετωπίσουν τη Nuestra Famillia στο δικό τους ντέρμπι την Πέμπτη!