Golden League 6×6: Νίκη-πρωταθλητή – με buzzer-beater οι Villagers!

Η  9η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Golden League, του κορυφαίου πρωταθλήματος των Αθηνών για το Μίνι-Ποδόσφαιρο, Athens League 6X6, το οποίο διεξάγεται υπό την αιγίδα του Gipedaki.gr στο Kifisia Soccer Club: περιελάμβανε 2 πολύ σπουδαία παιχνίδια μεταξύ Κυνηγοί-Shpartallimi και Villagers F.C. – Μαγκουφάνα, με το 2ο μάλιστα να κρίνεται στο τελευταίο δευτερόλεπτο (!), αφού οι «Χωριάτες» έκλεψαν την μπάλα από την κατοχή της Μαγκουφάνα και σκόραραν στην αντεπίθεση για το 6-5!

Σε ματς υψηλού επιπέδου περιμένεις τα πάντα, και η αλήθεια είναι πως το Villagers F.C. – Μαγκουφάνα, τα είχε σχεδόν όλα! Πάθος ένταση και ανατροπές, με τις 2 ομάδες να είναι καθ’όλη τη διάρκεια κοντά στο σκορ και τη μπίλια τελικά να κάθεται στους «Χωριάτες», στην τελευταία φάση του ματς!

Οι πρωταθλητές Αθήνας, μπήκαν πιο αποφασισμένοι και είχαν περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους, σε ένα ματς εντελώς διαφορετικό απο εκείνο με τη Shpartallimi! Η ανωτερότητα μετουσιώθηκε σε γκολ με τον Τατασόπουλο να βρίσκει για ακόμα ένα ματς δίχτυα και με ωραία ενέργεια και σουτ να νικάει τον Παπαδάκη και να κάνει το 1-0 στο 12′.

Η χαρά του «μπομπέρ» και των Villagers FC όμως κράτησε μόλις 2 λεπτά, αφού η Μαγκουφάνα απάντησε με τον 1ο σκορερ της Κολοκοτρώνη, ύστερα από ασθενή διώξιμο του Τσιγαρίδα στη σέντρα του Κρικέτου. Το παιχνίδι ήταν εντελώς ισορροπημένο σε εκείνο το διάστημα και τελικά το γκολ-προμήνυμα του φινάλε πέτυχε ο ηγέτης της ομάδας, Κωνσταντίνος Βασιλείου ύστερα από κλέψιμο του Τατασόπουλου σε φάουλ του Βαν Αμερόγκεν και ασιστ. Ένα εξαιρετικό γκολ με το μυτάκι και πολλά φάλτσα που άφησε άγαλμα ακόμα και τον -εξαιρετικό κατά τα άλλα- Παπαδάκη, που είδε την μπάλα να καταλήγει στο βάθος της κλειστής του γωνίας.

Παρόλα αυτά η Μαγκουφάνα κατάφερε να συνέλθει μέσα στο πρώτο 2λεπτό της επανάληψης και χάρη σε γκολ των Κρικέτου και Σταμάτη να κάνει την ολική ανατροπή (2-3) που όμως ούτε εκείνη κράτησε για πολύ αφού στο 29′ ξανά ο Βασιλείου με δεξί πλασέ αυτή τη φορά, φέρνοντας για πολλοστή φορά το ματς στα ίσια.

Κι ενώ για 14 λεπτά περίπου δεν είχαμε γκολ, στο φινάλε έγινε ο… κακός χαμός! Αρχικά, οι Villagers F.C. πήραν ξανά προβάδισμα με τον Τατασόπουλο, για να ισοφαρίσει εκ νέου η Μαγκουφάνα με σουτ του Κρικέτου που κόντραρε στον Βασιλείου κι άλλαξε πορεία (4-4). Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε στο τελευταίο 5λεπτό, όταν στο 47′ ύστερα πολύ ωραία κομπίνα στο φάουλ με Βασιλείου και Διονυσόπουλο ο δεύτερος σκόραρε με άψογο σουτ, αλλά ξανά η ομάδα της Πεύκης αντέδρασε στο 49′ με άπιαστο σουτ του Σταμάτη και κάπου εκεί όλα έδειχναν ότι θα οδηγηθούν στο Χ!

Παρόλα αυτά, όχι μόνο έτσι δεν έγιναν τα πράγματα αλλά το φινάλε ήταν τόσο χιτσκοκικό που θύμισε κόμικ. Αρχικά ο μεγάλος ηγέτης της Μαγκουφάνα που χθές είχε μετατραπεί σε δημιουργός, Γιάννης Λίτσης νικήθηκε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τέτ από τον Τσιγαρίδα, ενώ στην τελευταία κατοχή της μπάλα, κι ενώ η Μαγκουφάνα είχε τον έλεγχο, ο Σταμάτης έχασε το κοντρόλ, Νικηφόρος και Βασιλείου του έκλεψαν τη μπάλα, με τον Μαρίνο να δέχεται την μπάλα αμαρκάριστος, και να πλασάρει γλυκά για το 6-5, γκολ που ανεβάζει τους «Χωριάτες» στη 2η θέση πίσω από τους Amigos F.C., και που φυσικά πανηγυρίστηκε έξαλλα!

Στον αντίποδα η Μαγκουφάνα άρχισε να διαμαρτύρεται για φάουλ πάνω στον Σταμάτη, με το replay πάντως να δικαιώνει τους «Χωριάτες» τον διαιτητή, και τον Γιάννη Λίτση  που ως μεγάλος αρχηγός παραδέχτηκε ότι δεν υπήρξε ουδέποτε φάουλ! Παρόλα αυτά η Μαγκουφάνα έχει τη δική της ευκαιρία να πατήσει στην κορυφή, αφού υποδέχεται την Τετάρτη σε εξ αναβολής παιχνίδι τους Amigos F.C.

Στο άλλο παιχνίδι οι Κυνηγοί πραγματοποίησαν ακόμα ένα σπουδαίο παιχνίδι κι έκαναν τη μεγάλη έκπληξη με τη Shpartallimi επικρατώντας με 7-4 σε ένα ματς που ουδέποτε βρέθηκαν πίσω στο σκορ. MVP αναδείχθηκε ο Κώστας Σφακιανάκης που πέτυχε 3 αριστουργηματικά γκολ (το τελευταίο με κρέμασμα από την αντίπαλη περιοχή), κι έτσι πλέον σκαρφάλωσε στους 13 βαθμούς, 8 μόλις μακριά από την κορυφή! Η Shpartallimi έμεινε στους 18 βαθμούς, κι εκτός απροόπτου θα τερματίσει μέσα στην πρώτη 4άδα της βαθμολογίας.