Στον τελικό περιφέρειας οι Σέλτικς!

Καλησπέρα σε όλους τους στοιχηματικούς μας φίλους.

Σέλτικς – Ουίζαρντς 115-105

Τα δωδεκάλεπτα: 27-23, 53-55, 85-81, 115-105

Από την αρχή οι «Κέλτες» έδειχναν σε καλύτερη κατάσταση και το φαβορί της αναμέτρησης.Όμως στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι Ουίζαρντς έδειχναν πιο αποφασισμένοι και προεξαρχόντων των Μπιλ (38π) και Πόρτερ (20π, 10ρ) έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο (55-53).

Όσο όμως η ομάδα της Ουάσιγκτον περίμενε τον Ουόλ να βάλει τέλος στην αστοχία του (1/8 τρίποντα σε όλο το ματς), τόσο οι γηπεδούχοι έβρισκαν νέους πρωταγωνιστές. Ο Καναδός Φόργουορντ Κέλιν Ολίνικ στο τελευταίο 12λεπτο έκανε μεγάλη ζημία και με 3 τρίποντα ουσιαστικά «σκότωσε» τους φιλοξενούμενους.Κράουντερ και Σμαρτ έδωσαν και κέρδισαν πολλές μάχες,ενώ η Ουάσιγκτον δεν απέφυγε τις βιαστικές επιθέσεις και τον εκνευρισμό από τα πολλά άστοχα σουτ.

Το τελευταίο 5λεπτο κύλησε με τα πάντα να έχουν κριθεί και την ομάδα της Βοστώνης να πανηγυρίζει έξαλλα την πρόκρισή της στους Τελικούς της Ανατολής.