Η σκληρή άμυνα θα είναι το μυστικό του τελικού!

Καλησπέρα σε όλους τους στοιχηματικούς μας φίλους. Κυριακή σήμερα 21 Μαίου και ανήμερα της γιορτής Κωσταντίνου και Ελένης διεξάγεται ο μεγαλός τελικός της Ευρωλίγκας ανάμεσα στην Φενέρ και τον Ολυμπιακό.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(21.00)

Την Παρασκευή η τυπικά γηπεδούχος Φενέρ επικράτησε παρά πολύ εύκολα της Ρεάλ με 84-75 και πήρε την πρόκριση στον τελικό του Final-4 για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.Η Τούρκικη ομάδα απο νωρίς έδειξε τις διαθέσεις και πήρε προβάδισμα 21-13 στο δεκάλεπτο. Η Ρεάλ αντέδρασε και μείωσε μέχρι 26-24 λόγω των επιτυχημένων προσπαθειών του Σέρχι Γιούλ αλλά μέχρι εκεί,αφού στην συνέχεια η διαφορά διατηρήθηκε σε διψήφια νούμερα με ελάχιστες εξαιρέσεις. Η Φενέρ είχε πολλές λύσεις με τους Ούντο και Μπογκντάνοβιτς να σκοράρουν 18 και 14 πόντους αντίστοιχα ενώ η Ρεάλ τα περίμενε όλα από τους Γιούλ και Κάρολ που είχαν 28 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στον Ημιτελικό της Παρασκευής και νίκησε την ΤΣΣΚΑ με 78-82 παίρνωντας την πρόκριση στον τελικό του Final-4 για δευτέρα φορά τα τελευταία 3 χρόνια.Ο Ολυμπιακός στα πρώτα 18 λεπτά του παιχνιδιού δέν ήταν καλός και για αυτό έμεινε πίσω μέχρι και με 13 πόντους διαφορά,αλλά μείωσε στο ημίχρονο σε 40-33 με τρίποντα των Μάντζαρη και Αγραβάνη και αυτό βοήθησε τον Ολυμπιακό να μπει με καλύτερη ψυχολογία στο δεύτερο ημίχρονο.

Αγωνιστικά οι 2 ομάδες μοιάζουν,στα κρίσιμα ματς και οι 2 δίνουν μεγάλη σημασία στο αμυντικό κομμάτι και αυτό αποδείχθηκε περίτρανα στα 2 μεταξύ τους παιχνίδια στην κανονική περίοδο που είχαν χαμηλό σκορ με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ να νικάει 71-62 και 67-64 νίκη της Φενέρ στην Τουρκία.

Στο κρισιμότερο ραντεβού της σεζόν,οι δύο προπονητές δεν μπορούν να αλλάξουν κάτι,θα μπούν στο παιχνίδι παίζοντας δυναμική άμυνα και θα προσπαθήσουν και οι 2 να καταστρέψουν το παιχνίδι της αντίπαλης ομάδας.

Αναμένουμε ένα παιχνίδι με χαμηλό σκορ και η πρώτη μας επιλογή είναι το Under 145.5,με τον κίνδυνο βέβαια παράτασης.