Δεν τα κατάφερε…

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα σε όλους τους στοιχηματικούς μας φίλους.

Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 80-64

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 37-32, 60-48, 80-64

Η Φενέρμπαχτσε είναι η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης αφού υπέταξε τον Ολυμπιακό μέσα σε μία κατάμεστη από 15.000 φίλους της Φενέρ Sinan Erdem Arena. Το δίδυμο Γιούντο και Βέσελι προξένησε πολλά προβλήματα ειδικά με την εξαιρετική τους άμυνα κι έτσι χάθηκε ο τελικός για τους Πειραιώτες. Τα mismatch ήταν συνεχόμενα και με 3 ασίστ του Έκπε Γιούντο και 9 πόντους του ασταμάτητου Νίκολα Κάλινιτς η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με 16-8 (6’).

Στήν δεύτερη περίοδο με την είσοδο των Ουότερς, Γκριν και Μιλουτίνοφ οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 27-23. Το ημίχρονο ύστερα έκλεισε 37-32 υπέρ της Φενέρ.Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με συνεχόμενα τρίποντα κι από τις δύο ομάδες. Η Φενέρμπαχτσε με 5/6 συνεχόμενες βολές πήρε σημαντική ανάσα ενώ ακολούθησε και τρίποντο του Ντατόμε (57-44, 28’). Ο Γιούντο έμοιαζε με τερματοφύλακα  κόβωντας κάθε προσπάθεια των Ερυθρόλευκων  κι έτσι η διαφορά παρέμενε σε διψήφιο επίπεδο.

Όσο κι αν προσπαθούσαν οι «ερυθρόλευκοι», οι γηπεδούχοι έπαιζαν πολύ καλό μπάσκετ, έβρισκαν καθαρές επιλογές και με άριστα ποσοστά πίσω από τα 6.75 βρέθηκαν στο +18(68-50). Οι παίκτες του Ολυμπιακού προσπάθησαν να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του ματς, αλλά πνιγμένοι από τό άγχος δεν τα κατάφεραν ποτέ.

Καλύτεροι για την Φενέρ στον αγώνα ήταν οι Έκπε Γιούντο (10 πόντους (1/2δ, 8/10β.), 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 κοψίματα), Νίκολα Κάλινιτς με 17 πόντους και Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς προσθέτοντας  άλλους 17. Για τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Μπίρτς και Μιλουτίνοφ σκοράροντας 14 και 10 πόντους αντίστοιχα.