Απίστευτο! Ανέτρεψε διαφορά 14 πόντων μέσα σε… 1 λεπτό!

Απέμενε μόλις 1 λεπτό και 10 δεύτερα για τη λήξη του αγώνα της Νιου Μέξικο με τη Νεβάδα για το κολεγιακό πρωτάθλημα μπάσκετ των Η.Π.Α.

Οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 90-76 και είχαν τη μπάλα στα χέρια για τα… διαδικαστικά δευτερόλεπτα που απέμεναν. Τι συνέβη τελικά; Όπως θα δείτε και στο βίντεο, η 2η μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία του κολεγιακού μπάσκετ με… 6 σερί εύστοχα τρίποντα!

Το ακόμα πιο οξύμωρο είναι πως παρά το γεγονός πως το ματς οδηγήθηκε στην παράταση οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να «παγώσουν» κι εκεί τους γηπεδούχους με νέο τρίποντο στα τελευταία δεύτερα (105-104), που είχαν βρεθεί ακόμα και με 25 πόντους μπροστά, 11 λεπτά πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας!

Για την Ιστορία, η μεγαλύτερη ανατροπή στο κολεγιακό μπάσκετ θεωρείται αυτή που έκανε το Τέξας Α&Μ στο περσινό τελικό τουρνουά του NCAA, όταν κατάφερε να “γυρίσει” διαφορά 12 πόντων στα τελευταία 44 δευτερόλεπτα του αγώνα με το Νόρθερν Άιοβα!