Αμερική: Μέγα σκάνδαλο με πρόκριση-φάντασμα στο Μουντιάλ!

Πριν από μερικά χρόνια ένα «χέρι» του Τιερί Ανρί είχε βάλει… φωτία στο μπαράζ του Γαλλία – Ιρλανδία στο «Στάντ ντε Φράνς», μιας και Γάλλος επιθετικός σκοραρέ το καθοριστικό τέρμα στην παράταση, κι αφού νωρίτερα είχε κάνει ξεκάθαρη παράβαση, ωστοσό η FIFA ουδέν είδε, ουδέν άκουσε…

Εδώ και λίγες ώρες, ο Τζάνι Ινφαντίνο και το επιτελείο της Παγκόσμιας Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας έχουν να αντιμετωπίσουν ακόμα ένα σκάνδαλο και μάλιστα πολύ πιο… εκκωφαντικό!

Η πρώτη πρόκριση του Παναμά σε Μουντιάλ, σηματοδοτήθηκε από μια γκάφα μεγατόνων, κι αυτό γιατί  το γκολ της ισσοφαρισής του δεν έπρεπε ποτέ να μετρήσει!

Για την ακρίβεια, όπως θα δείτε και στο βίντεο η μπάλα δεν πέρασε την γραμμή του τέρματος, κάτι που δεν σημείωσε ο διαιτητής Γουόλτερ Τόρες. Το χειρότερο όλων όμως είναι πως η νίκη με 2-1  του Παναμά επι της Κόστα Ρίκα στο φινάλε της αναμέτρησης, άλλαξε τα πάντα στη ζώνη της πρόκρισης της Βορείου και Κεντρικής Αμερικής, αφού η γηπεδούχος ομάδας εξασφάλισε για πρώτη φορά στην ιστορία της την πρόκριση σε Μουντιάλ, την ωρά που η μεν Ονδούρα θα παίξει στα play-offs ενώ οι… ΗΠΑ μένουν εκτός!

Το νέο σκάνδαλο αναμένεται να έχει συνέπειες αφού οι ΗΠΑ, αλλά και η Ονδούρα θα μπορούσαν να υποβάλουν ένσταση στην FIFA, ζητώντας ακόμα και να επαναληφθεί ο αγώνας, καθώς υπάρχει ήδη προηγούμενο, μιας και η Ομοσπονδία δε δίστασε να ορίσει ξανά το παιχνίδι Νότιας Αφρικής -Σενεγάλης, επειδή ο διαιτητής πήρε «εξωφρενικές» αποφάσεις υπέρ της Νοτίου Αφρικής.

Συνεπώς, μένει να δούμε εάν το γκολ που πέτυχε η ομάδα της Κεντρικής Αμερικής στο 88ο λεπτό και πανηγυριστηκέ όσο κανένα αλλό ποτέ στη χώρα, θα της χαρίσει την πρόκριση της στο Παγκόσμιο κύπελλο της Ρωσίας, η θα έχουμε απρόοπτα κι… επαναλήψεις!